Nowy reżim holdingowy budzi wątpliwości
Spółki holdingowe uzyskały możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia udziałów i akcji spółek zależnych oraz kwot otrzymywanych od nich dywidend. Warunki skorzystania z tych preferencji nie są jednak do końca jasne.
1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy rozdziału 5b ustawy o CIT, regulujące opodatkowanie spółek holdingowych. Wprowadzany „reżim holdingowy" umożliwia spółkom holdingowym skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów / akcji spółek zależnych oraz zwolnienia 95 proc. kwoty dywidend otrzymywanych od spółek zależnych.
Ustawodawca wprowadził w tym zakresie wiele warunków odnoszących się zarówno do spółki holdingowej, jak i spółek zależnych, których dywidendy oraz udziały miałyby zostać objęte preferencjami reżimu holdingowego.
Nieprecyzyjne regulacje
Jednym z warunków, które musi spełniać spółka holdingowa, jest „niekorzystanie ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust 1 pkt 34 i 34a, art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy o CIT". O ile pierwsze dwie kategorie, tj. odpowiednio zwolnienie strefowe oraz zwolnienie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, nie powinny budzić wątpliwości, o tyle nieprecyzyjny charakter powołanego przepisu w części dotyczącej art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, tj. zwolnień dywidendowych, może być powodem licznych wątpliwości interpretacyjnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta